Mediator – zawód przyszłości
Każdy człowiek posiada pewne określone predyspozycje i cechy osobowościowe, które definiują jego przyszłość zawodową. Część osób, posiada już pracę, jednak nadal szuka swojej właściwej ścieszki zawodowej. Wśród zawodów, które w 2024r. w rankingu zawodów przyszłości zajęły najwyższe notowania (na które w przyszłości będzie największe zapotrzebowanie) można wymienić:
- lekarz,
- pielęgniarka,
- psycholog/psychoterapeuta,
- specjalista IT,
- logistyk,
- biotechnolog,
- dietetyk.
Zawodami przyszłości można nazwać takie zawody, na które według prognoz lub badań będzie zapotrzebowanie w okres od roku, do nawet kilku lub kilkunastu lat.
Czy zatem zawód mediatora może zyskać tytuł zawodu przyszłości? Prognozy są bardzo optymistyczne i można stwierdzić, że zawód mediatora ma taką szansę, gdyż popyt na usługi mediatorów stale rośnie. W praktyce wygląda to tak, że sądy są przeciążone, a sam proces sądowy jest długotrwały i kosztowny. Postępowanie mediacyjne zatem daje możliwość w sposób polubowny i bez udziału sądu zakończyć konflikt pomiędzy zwaśnionymi stronami, w szybki i satysfakcjonujący sposób dla obu stron. Jednocześnie udział w mediacji wywiera korzyść w postaci poprawienia relacji międzyludzkich, zmniejsza koszty oraz redukuje negatywne emocje i stres. Mediacja zyskuje coraz większą popularność. Idea mediacji jest chętnie promowana przez środowisko mediatorów i sędziów.
Jak zostać mediatorem?
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeksu postępowania cywilnego (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 1568) mediatorem może zostać osoba fizyczna, która:
- jest pełnoletnia,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta w pełni z praw publicznych,
- nie jest sędzią, za wyjątkiem sędziów w spoczynku.
Stałym mediatorem sądowym może zostać natomiast osoba fizyczna, która spełnia dodatkowe wymogi, tj.:
- spełnia warunki określone w art. 183 2 § 1 i 2 w/w ustawy Kodeks postępowania cywilnego,
- ma wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji,
- ukończyła 26 lat,
- zna język polski,
- nie była prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- została wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego.
Osoba, która ubiega się o wpis na listę mediatorów sądowych stałych, musi złożyć następujące dokumenty w Sądzie:
1. Wniosek o wpis na listę stałych mediatorów do Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie.
2. Oświadczenia:
- o ukończeniu 26 lat
- o pełnej zdolności do czynności prawnej
- o korzystaniu w pełni z praw publicznych
- o tym, że kandydat jest/nie jest sędzią w spoczynku
- o znajomości języka polskiego
- że kandydat nie został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- o tym, że kandydat jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art., 233 Kodeksu karnego.
3. Informacje o liczbie przeprowadzonych mediacji.
4. Spis wybranych publikacji naukowych na temat mediacji.
5. Opinie ośrodków mediacyjnych lub osób fizycznych o posiadanej wiedzy i umiejętnościach w zakresie mediacji.
6. Dokumenty poświadczające wykształcenie.
7. Dokumenty poświadczające odbyte szkolenia z zakresu mediacji oraz określające specjalizację.
8. Dowód dokonania opłaty skarbowej w wysokości 10,00 zł na rachunek Urzędu Miasta.
Dane statystyczne dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://isws.ms.gov.pl/pl/baza-statystyczna/opracowania-wieloletnie/, pokazują, jak w latach 2018 – 2022 kształtowała się liczba spraw skierowanych przez Sądy do mediacji – zakończonych zawarciem ugody.
Podsumowując, patrząc na wykres można wywnioskować, że mediacja w Polsce jest alternatywną metodą rozwiązywania sporów (ADR) oraz, że w latach 2018 – 2022 najwięcej postępowań sądowych zostało umorzonych w wyniku zawarcia przez strony ugody mediacyjnej w sprawach rodzinnych oraz karnych.
Mediacja jako narzędzie jest bardzo skuteczna w procesie rozwiązywania konfliktów. Mediacja jest dobrowolna, poufna, bezstronna i neutralna. Stosowana jest we wszystkich sprawach, gdzie prawo dopuszcza zawarcie ugody. Mediację można zastosować na każdym etapie sporu.
Choć rynek pracy bardzo dynamicznie się zmienia, gdyż wpływ na to mają zmiany społeczne, demograficzne i ekonomiczne na świecie, wybierając studia, już na tym etapie powinno się myśleć i planować swoją przyszłość zawodową w aspekcie długoterminowym.
Zawód mediatora oferuje dużą elastyczność i różnorodność oraz pozwala na przestrzeń zawodową dając możliwość pracy w różnych środowiskach i branżach, co przemawia za tym, że jest to kariera pełna satysfakcji i ciągłego rozwoju, a sama profesja może stać się zawodem przyszłości.
Autorka: Karina Purgal
Dodaj komentarz